eski ajandalar

vakit: gece.

yarına dair umutlarımı canlandırmak için temizlik ve ütü yapmaya karar verdim. gecenin bi saatinde temizliği yaptım, ütüyü yarına bıraktım. onu da mutlaka en yakın zamanda yapmalıyım, zira yarını olan insanların işidir ütü: bir yere gitmeye hazırlanan, dışarıda görünmeye çalışan, velhasıl dünyada kendine bir yer bulabilen insanların yaptığı bir şey. benim de bir yarınım olmalı. çünkü çok basit: buna ihtiyacım var.

temizlik esnasında eski ajandalarımı buldum, haliyle biraz karıştırdım. rilke’den alıntı yapmışım bol bol. cahit zarifoğlundan ve başkalarından. walter benjamin’den bir söz de yazmışım, 2011’e ait ajandamda, görünce ilk defa okur gibi okudum. unutmak ve hatırlayamamak ne enteresan şey, değil mi? insan kendi yazdığını dahi unutabiliyor. bu çok acayip.

„Jedes Jetzt ist das Jetzt einer bestimmten Erkennbarkeit“ demiş benjamin. „Her şimdi, belli bir tanınabilirliğin şimdisidir“ diye tercüme edeyim size.

her ân’ın kendi içinde gizlediği, kimi zaman yakaladığımız, kimi zaman ise gafletle teğet geçtiğimiz, fakat her zaman kişiye özel bir idrak ve anlam var. benjamin bu anlamda mı sarfetmiş bu sözü bilemem, lakin benim bir felsefeci olarak çıkardığım anlam bu.

gaflet, cehalet, kaygı ve endişelerimi bu dünyada tastamam bırakabileceğim bir mekan yahut yürek bulamıyorum. bazen o hâle yakınlaşıyorum, fakat hep bir jetzt’in içinde kalıyor o. her yeni jetzt ile tekrar arayışlara giriyorum.

buna rağmen, bütün bunların beni cansızlaştırmasına da müsaade etmek istemiyorum. zira: Allah Hayy.

insan olmak güzel.
bazen zor olsa da.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s