sabır pazarı.

saat: imsak.

kuşlardaki huzuru verecek insanlar lazım bize. yahut: o huzuru verebilen insanlar olur muyuz? olalım inşallah. ağaçlardan ve doğadan uzak, kafes ve dört duvar içinde olmalarına rağmen asla rızık korkusu yaşamıyor olmaları enteresan değil mi? bence çok enteresan. bir kuşun en güzel rüyası nasıl olur? – bu soruya bir cevap bulmaya çalıştım ve ona göre dua ettim. vakit gece ve ben sanırım şu an en çok, kuşlarımın ve hayatıma bir şekilde girip çıkan insanların benden razı olmalarını, gönlü ferah bir şekilde dünyadan göçebilmeyi istiyorum. neden bilmiyorum.

herkesi mutlu edemem, etmemeliyim de zaten. bu benim görevim değil. herkesi mutlu etmek bir erdem olsaydı, Peygamber (s.a.v.) yapardı, değil mi? mutlu etmek ile Allah’ın rızası doğrultusunda amel etmek birbirine yakın olabilir ama aynı şey değil, kesinlikle değil.

ütülediğim gömlek de ahirette şahitlik edecek mi? – bir soru daha.
içime attığım şeylerin kimi zaman çürüyor olması, kimi zaman ise filizlenmesi de Allah’ı ayetlerinden. „içe akıtılan gözyaşından“ bahsetmişti bir güzel insan. belki de insan esasen içe akıttığı gözyaşlarıyla kendi toprağını suluyordur, kendi tarlasını. kim bilir..

okul, diploma, kitap, kurs vs vs – bunlar size çok şey öğretebilir ama (kendi çapımda) sabrı ne şekilde öğrendiğimi size anlatmak istemem, anlatamam da. öğrenen öğrenmiştir, öğrenmeyene anlatılmaz zaten. biliyor musunuz, sabrın her insanda farklı şekilde hayat bulduğuna inancım tam. örneğin evlat acısına sabretmek başka bir sabır gerektirir, fakirliğe ayrı sabır lazım, gurbete bir başka çeşidi. sevdiğin insana dair hissettiğin derin özlem için ise bambaşka bir sabır doğurmalısındır. kalbinden. başka kaynak yok.

her yeni günle birlikte bir çeşit sabır daha yaratılıyor ve taliplerine dağıtılıyor olmalı. enteresan bir pazar, değil mi?

(konu kuşlardan buraya nasıl geldi?)

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s