Nasılsın?

Midemi kusmama ramak kala, boğaz ağrılarım beni bu niyetimden caydırdı. Doktora gitmediğim için kızan insanların sayısı arttı. Biliyorum, bu sadece ve sadece benim suçum. Bahsetmeseydim nereden bileceklerdi ne çok ağrılar çektiğimi? Her gece en yakın zamanda doktora gitmeye niyetlenip her sabah bu düşüncemden caydığımı? Hayır, şimdi çok iyiyim. Yirmi üç yıla sığdırdığım onca seneyi saymaya üşenecek kadar hem de. Yaşanmamış fakat tüketilmiş yıllarımdan bahsetmeyeceğim bile. O kadar vaktimiz yok..

Evet, ben çok iyiyim. Mutluluğu adam yerine koymaktan vazgeçecek kadar. Söylemiş miydim? Felsefeyle ilgilenmeyen edebiyatçılar ile edebiyatla ilgilenmeyen filozofları da adam yerine koymadığımı fark ettim. Bu iyi mi? Ah bir saniye! Bu soruyu sormamaya karar vermiştik, öyle değil mi?..

Başımı yastığa koyduğumda ve gövdemin ağırlığı ruhumun üzerine çöktüğünde, bazen aya bakarım. Ne güzeldir ay.. Issız bucaksızlığına el sürenler ise ne kötüdür. İnsanlar dünyayı fethedip/ fethettiğini zannedip diğer gezegenlere doğru yol alalı çok mu oldu?

Gecenin bir vakti (sabah namazına yakın) yayımlanan ve kimsenin izlemeye tenezzül etmediği bir yeşilçam filmi gibi hissettim kendimi bugün. Ben izledim. Filiz Akın’ın burnu estetik mi? diye düşündüm. Cevapsız kaldı bu da. Kendime tenezzül etmiş mi oldum şimdi?

Kedim olsaydı, bu sorular yumağını ona oynasın diye vermezdim. Kesinlikle vermezdim. Adamın biri (çobanmış), bir keçisi varmış (onunmuş), ona her gün derin konulardan bahseder, kitaplardan okurmuş. Gün gelmiş keçi ölmüş. Bakmışlar ki, kafatası çatlamış. Bunu görenler şöyle demiş: Öğrendikleri, keçiciğe ağır gelmiş. Öyle derler. Ben bilmem. Ama olabilir. Mümkündür. Bu yüzden: yazık değil mi (olmayan) kedime?

Sevgili değilim. Ama bence sevgi-liyim. Mesela kedim olsaydı onu çok severdim. Bakmayın çiçeklerimi sulamadığıma. Bu yüzden çürüyüp gittiklerine. Ki gitmediler bile. Çürük çürük, boynu bükük duruyorlar penceremin önünde. Vefalı olduklarını söylersek, biraz abartmış mı oluruz?

Ah, bugün ne kadar da iyiyim!…

Advertisements

2 Gedanken zu “Nasılsın?

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s